Czym są klucze U2F? to małe urządzenia, wyglądem przypominające pendrive,  dające szerokie możliwości silnego uwierzytelniania stosowane do autoryzacji dostępu do konta bankowego. Specjaliści od bezpieczeństwa uznają je za najlepszy sposób na zmniejszenie ryzyka ataków cyberprzestępców, odporne na phishing  (gdy złodziejom udaje się przejąć login i hasło do konta).

Klucze U2F są niewielkie, poręczne i łatwe w użyciu. Z tego względu można zawsze nosić je przy sobie, a ich obsługa zajmuje tylko kilka sekund. Sprzętowy klucz bezpieczeństwa nie magazynuje przy tym żadnych danych. To jedyna metoda dwuetapowego uwierzytelnienia, której nie da się wyłudzić i najlepszy sposób by zadbać o bezpieczeństwo i prywatność. Jeśli użytkownik znajduje się na fałszywej stronie, klucz zabezpieczeń to wykryje i nie poda danych potrzebnych do zalogowania.

KLUCZ ZABEZPIECZAJĄCY U2F

dla bankowości internetowej

Klucz U2F (Uniwersal 2 Factor) firmy Yubico to najbardziej popularny klucz U2F w Polsce. Urządzenie wielkości pendrive zapewnia zwiększoną ochronę klienta banku przed phishingiem, dzięki metodzie silnego uwierzytelnienia wieloskładnikowego, przy pomocy bezprzewodowej komunikacji zbliżeniowej NFC lub portu USB w komputerze lub smartfonie.

Zalety korzystania z kluczy U2F

  • Niezawodność, łatwość i wygoda użycia – klucze są bardzo poręczne i małe, dlatego zawsze możesz mieć je przy sobie. Samo ich użycie zajmuje zaledwie kilka chwil.  Dodatkowo          zapewniają najprostszy i najbardziej niezawodny sposób uwierzytelniania, który nie wymaga baterii ani połączenia sieciowego.
  • Bezpieczeństwo – klucze nie magazynują danych, więc nawet jeśli go zgubisz to nic się nie stanie, Twoje dane nadal będą bezpieczne – wystarczy, że kupisz nowy egzemplarz.
  • Pełna ochrona – obecnie to jedyna metoda, która daje stuprocentową ochronę przed phishingiem. Dlatego warto weryfikować swoją tożsamość za pomocą klucza w bankowości elektronicznej i we wszystkich serwisach, mediach społecznościowych i aplikacjach mobilnych, w których działa dwustopniowa weryfikacja i które umożliwiają zalogowanie się w ten sposób.
  • Uniwersalność – jeden klucz możesz połączyć z kilkoma różnymi serwisami i logować się za jego pośrednictwem na wszystkich swoich urządzeniach.

Regulamin korzystania oraz instrukcja dodania klucza do bankowości elektronicznej:

Korzystając z kart bankomatowych należy pamiętać o:

  • nie zapisywaniu numeru PIN;
  • nie trzymaniu numeru PIN i karty w jednym miejscu;
  • nie udostępnianiu numeru PIN i karty innym osobom;

Zgubiona lub skradziona karta bankomatowa?

Niezwłocznie zgłoś taką sytuację telefonicznie: (+48) 828-828-828 lub (+48) 86 215 50 50 czy też osobiście w dowolnej jednostce Banku Polskiej Spółdzielczości lub Banku Spółdzielczego. Bank ponosi odpowiedzialność finansową za transakcje dokonane od momentu zgłoszenia zastrzeżenia karty.