W związku z rosnącą liczbą zagrożeń dotyczących bankowości internetowej prosimy o podwyższoną czujność oraz o bezwzględne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas logowania się do usług bankowości internetowej. Przede wszystkim prosimy o zwracanie uwagi na niestandardowy wygląd lub działanie systemu objawiające się:
- niezgodną z Państwa wolą zamianą danych w przelewach,
- nie uzasadnione komunikaty SMS, w tym z prośbą o podanie kodu jednorazowego,
- pojawianiem się dodatkowych pól, w których należy wpisać hasła jednorazowe lub hasła z wiadomości SMS,
- zmienionym adresem systemu lub niewłaściwym certyfikatem SSL (brak symbolu kłódki lub koloru zielonego w pasku adresu).
Wystąpienie powyższych okoliczności powinno skutkować natychmiastowym przerwaniem działania i poinformowaniem Banku.
Zalecamy także posiadanie dobrego oprogramowania antywirusowego i aktualnego systemu operacyjnego komputera.
Porady w zakresie bezpieczeństwa korzystania z internetu:
1. Zabezpiecz komputer
W pierwszej kolejności zabezpiecz komputer, za pośrednictwem którego korzystasz z usług banku. Zainstaluj na nim legalne oprogramowanie, program antywirusowy i firewalla. Legalność jest tu na wagę złota. Twórcy legalnych systemów operacyjnych tworzą „łaty” na luki wyszukiwane przez przestępców. Oprogramowanie pirackie nie zapewni Ci odpowiednich aktualizacji, a ponadto może być stworzone przez przestępców i zawierać szkodliwe wirusy. Jeśli dojdzie do zainfekowania Twojego komputera, oprogramowanie może przechwycić Twoje poufne dane.
2. Pamiętaj o aktualizacjach
Programy antywirusowe i firewalle (zabezpieczenia sieci i systemów przed intruzami) również nie powinny być pobierane z nieznanych źródeł, czyli np. ze stron internetowych, których wiarygodności nie jesteś pewien. W Twoim interesie jest pamiętanie o ich aktualizacjach. Każda nowsza wersja jest lepiej przygotowana do ochrony Twojego komputera przed atakami i złośliwym oprogramowaniem.
3. Ustal bezpieczne hasło i nie podawaj go nikomu
Hasło do konta w banku chroni dostępu do Twoich finansów. Dlatego ustal je z głową – na odpowiednim poziomie trudności. Nie stosuj we wszystkich serwisach internetowych jednego hasła.
4. Miej oczy szeroko otwarte
Strona bankowości internetowej banku dostarcza Ci wielu informacji o stosowanych zabezpieczeniach. Po pierwsze, upewnij się, czy prawidłowo wpisałeś adres URL, czyli adres strony internetowej. Bądź uważny, czasem drobna literówka może przekierować Cię do niebezpiecznego serwisu. Po drugie, sprawdź, czy połączenie z bankiem jest szyfrowane. Znakiem tego jest adres WWW zaczynający się od https:// oraz symbol zamkniętej kłódki. W zależności od przeglądarki może znajdować się w różnych miejscach, ale znjadziesz go po lewej stronie w pasku adresu strony. Po kliknięciu w ikonę kłódki wyświetlą Ci się certyfikaty bezpieczeństwa serwisu.
5. Wybieraj odpowiednie miejsca
Do strony bankowości internetowej banku masz wprawdzie dostęp wszędzie, ale nie wykorzystuj każdej okazji do zalogowania się. Unikaj miejsc z komputerami, do których dostęp ma więcej niż jedna osoba (np. kawiarenki internetowe) i z niezabezpieczonymi sieciami Wi-Fi (np. kina, restauracje). Najlepiej swoje konto internetowe obsługuj w domu i na własnym sprzęcie komputerowym.
6. Czyść cache
Przeglądarki gromadzą historię Twoich działań w sieci w plikach cookie i w pamięci cache czyli w plikach tymczasowych. W celu ochrony swoich danych czyść pamięć podręczną – zawsze, gdy korzystałeś z usług bankowości internetowej banku na komputerze dostępnym publicznie. Pamiętaj też o wylogowaniu się z konta. Nigdy nie pomijaj tego kroku zarówno na własnym, jak i na obcym sprzęcie.
7. Uważaj na e-maile i podejrzane załączniki
Nie każdy e-mail jest warty Twojej odpowiedzi, a już na pewno nie ten z prośbą o przesłanie poufnych danych. Może być to próba phishingu (wyłudzenia informacji), dlatego ignoruj takie wiadomości i wystrzegaj się klikania w zawarte w nich aktywne hiperłącza lub załączniki. Zanim klikniesz w link w mailu zawsze bardzo uważnie sprawdź adres, do którego prowadzi. Twoją czujność powinny też wzbudzić podejrzane pliki graficzne w załączniku. Mogą być one wyposażone w szkodliwe kody, które ułatwią przestępcom szpiegowanie Cię w sieci, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z Bankiem.
8. Chroń swoje dane
Jeśli miałeś kiedyś pokusę, by zapisać PIN do karty lub login i hasło na kartce papieru, szybko o tym zapomnij. Takie dane przechowuj jedynie w swojej pamięci. Nie przekazuj ich też osobom trzecim (nawet rodzinie), nie przesyłaj e-mailem, a nawet nie zezwalaj przeglądarce na zapisanie haseł i nazw użytkownika. Traktuj takie informacje jako ściśle tajne.
9. Alarmuj innych o zagrożeniach
Ryzyko utraty poufnych danych nie jest wysokie, a sytuacje takie zdarzają się sporadycznie. Jeśli jednak zetkniesz się z praktykami, które wzbudzają Twoje podejrzenia, podziel się nimi z bankiem, który jest Twoim partnerem. Zatroszczy się o każdy detal, który może zagrażać Twojemu bezpieczeństwu. Nie obawiaj się więc wykręcić numeru telefonu lub zgłosić sprawy e-mailem. Czujność i szybka reakcja to szansa na ustrzeżenie przed niebezpieczeństwem.