Jednolity Plik Kontrolny

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT i przesyłania jej jako Jednolitego Pliku Kontrolnego dla potrzeb VAT (JPK_VAT) obejmie również mikroprzedsiębiorców. W związku z powyższym obowiązkiem Ministerstwo Finansów w dniu 4 października rozpoczęło szereg działań komunikacyjnych w przedmiotowym temacie. Działania te wspiera również Krajowy Związek Banków Spółdzielczych. Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi informacjami i przekazanie ich swoim klientom.

Nowy obowiązek dotyczy mikroprzedsiębiorców, którzy są podatnikami VAT i składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K. JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres. Dane do utworzenia JPK_VAT są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.

Korzyści jakie może otrzymać mikroprzedsiębiorca składając JPK_VAT jeszcze w tym roku:

  • szybszy zwrot VAT – do 25 dni zamiast 60 dni przy rozliczeniach za październik, listopad i grudzień 2017 r.,
  • pozyskanie wiedzy na temat tego, z czym wiąże się nowy obowiązek, jak należy się do niego przygotować, przedsiębiorca będzie mógł upewnić się również, czy rozliczenie jest poprawne.

Mikroprzedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc resortu finansów w wypełnianiu nowego obowiązku. Na nowej odsłonie strony www.jpk.mf.gov.pl (link otwiera nowe okno w innym serwisie), która znajduje się na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów, podatnicy znajdą m.in. bezpłatne i bezpieczne narzędzia do utworzenia i wysłania JPK_VAT, dowiedzą się – krok po kroku – jak przygotować, podpisać (w tym jak założyć bezpłatny profil zaufany eGo) i przesłać gotowe pliki do administracji skarbowej.

 

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie:

http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/wiadomosci/aktualnosci

Dodatkowo informacji udziela Krajowa Informacja Skarbowa: 801 055 055 lub 22 330 03 30 oraz www.jpk.mf.gov.pl.

Załączniki:

1) Prezentacja JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców

2) Zestaw informacji o JPK_VAT_dla instytucji

3) Korzyści dla przedsiębiorcy

Korzystając z kart bankomatowych należy pamiętać o:

  • nie zapisywaniu numeru PIN;
  • nie trzymaniu numeru PIN i karty w jednym miejscu;
  • nie udostępnianiu numeru PIN i karty innym osobom;

Zgubiona lub skradziona karta bankomatowa?

Niezwłocznie zgłoś taką sytuację telefonicznie: (+48) 828-828-828 lub (+48) 86 215 50 50 czy też osobiście w dowolnej jednostce Banku Polskiej Spółdzielczości lub Banku Spółdzielczego. Bank ponosi odpowiedzialność finansową za transakcje dokonane od momentu zgłoszenia zastrzeżenia karty.