Google Pay wygodny i bezpieczny sposób płatności sposobem zbliżeniowym oraz szybkich płatności internetowych.

Google Pay jest aplikacją instalowaną na telefonie z systemem android w wersji 4.4 lub wyższej oraz obsługującym technologię NFC (Near Field Communication) za pomocą której możliwe jest przesyłanie informacji na odległość do ok 20 cm (większość smartfonów spełnia te wymogi).

Aby zacząć korzystanie należy ściągnąć aplikację ze sklepu Google Play, zainstalować a następnie skonfigurować według wskazówek, do aplikacji możemy dodać dowolną ilość kart płatniczych, kredytowych, jak też karty lojalnościowe, podarunkowe lub rabatowe.

Aplikację można też zainstalować na zegarkach typu smartwatch z systemem Wear OS oraz NFC ale na zegarku nie dodamy kart rabatowych, lojalnościowych i podarunkowych.

Aby aplikacja mogła funkcjonować konieczne jest włączenie blokady ekranu (PIN, wzór, hasło, odcisk palca), na smartwatchu wzór lub pin, jednakże jeżeli chodzi o samą płatność wystarczy że „wybudzimy” telefon i zbliżając do terminala możemy zapłacić zbliżeniowo.

Niewątpliwymi zaletami takiego rozwiązania jest szybkość i poręczność, telefon przeważnie mamy w zasięgu ręki więc cała operacja przebiega w kilka sekund, w przeciwieństwie do karty, gdzie zazwyczaj trzeba znaleźć portfel w nim odszukać kartę itd.

Drugim aspektem jest bezpieczeństwo, Google Pay jest programem obsługującym karty, ale nie zapisuje on jej danych, podczas dodawania karty, GPay wysyła do banku żądanie wygenerowania tokena dla danej karty, po wygenerowaniu tokena gogle szyfruje te dane i od tej pory podczas realizacji płatności posługuje się zaszyfrowanym kodem karty oraz specjalnym kryptogramem weryfikowanym przez operatora kart (np. visa czy Mastercard) który na tej podstawie odnajduje naszą kartę i we współpracy z bankiem realizuje płatność.
Ponieważ program nie posługuje się bezpośrednio numerem karty unikamy możliwości zeskanowania, lub przechwycenia jej danych a dopóki telefon jest w „uśpieniu” nie ma możliwości przeprowadzenia płatności zbliżeniowej.

Należy pamiętać że program Google Pay jest aplikacją obsługującą karty i nie narzuca żadnych ograniczeń jako program, takie rzeczy jak limity czy wysokość kwoty zapłaty bez wstukiwania pinu wynikają z ustawień samej karty a nie programu w telefonie.

Google Pay obsługiwane jest też przez przeglądarkę internetową Chrome co może ułatwiać zakupy przez internet.

Korzystając z kart bankomatowych należy pamiętać o:

  • nie zapisywaniu numeru PIN;
  • nie trzymaniu numeru PIN i karty w jednym miejscu;
  • nie udostępnianiu numeru PIN i karty innym osobom;

Zgubiona lub skradziona karta bankomatowa?

Niezwłocznie zgłoś taką sytuację telefonicznie: (+48) 828-828-828 lub (+48) 86 215 50 50 czy też osobiście w dowolnej jednostce Banku Polskiej Spółdzielczości lub Banku Spółdzielczego. Bank ponosi odpowiedzialność finansową za transakcje dokonane od momentu zgłoszenia zastrzeżenia karty.