Święta to okres, w którym spotykamy się z najbliższymi. Czas przygotowań może być dobrym pretekstem do rozmów na wiele tematów. Świąteczna etykieta zakłada pomijanie wątków budzących kontrowersje czy tych mogących być kością rodzinnej niezgody, dlatego do worka tematów proponujemy dołożyć, może mało popularny, aczkolwiek niezwykle ważny temat cyberbezpieczeństwa. W końcu każdemu z nas zależy na bezpieczeństwie naszych najbliższych – również w przestrzeni cyfrowej.

Osobom interesującym się tematem bezpieczeństwa w sieci oraz aktywnym użytkownikom internetu może się wydawać, że na temat cyberbezpieczeństwa powiedziano już wszystko, a informacje te dotarły do niemal każdego. Mimo to codziennie zdarzają się kradzieże pieniędzy autoryzowane danymi pozyskanymi przez cyberprzestępców.

Namiastką informującą o skali z jaką mamy aktualnie do czynienia mogą być dane zebrane przez zespół CRIST KNF, który podaje że tylko w II kw. 2021 pojawiło się 1300 domen wyłudzających dane od użytkowników. Warto jednak pamiętać że fałszywe domeny to tylko jedna z wielu możliwości wyłudzania danych. Cyberprzestępcy dysponują bowiem arsenałem narzędzi, wśród których aktualnie królują te wykorzystujące różne formy socjotechniki.

Na poniższych slajdach prezentujemy kilka porad, jak zwiększyć bezpieczeństwo w sieci.

 

 

 

Korzystając z kart bankomatowych należy pamiętać o:

  • nie zapisywaniu numeru PIN;
  • nie trzymaniu numeru PIN i karty w jednym miejscu;
  • nie udostępnianiu numeru PIN i karty innym osobom;

Zgubiona lub skradziona karta bankomatowa?

Niezwłocznie zgłoś taką sytuację telefonicznie: (+48) 828-828-828 lub (+48) 86 215 50 50 czy też osobiście w dowolnej jednostce Banku Polskiej Spółdzielczości lub Banku Spółdzielczego. Bank ponosi odpowiedzialność finansową za transakcje dokonane od momentu zgłoszenia zastrzeżenia karty.